… ALE DROGIE! … CENY Z KOSMOSU! …


Dlaczego produkty z żywicy, czy inne rękodzieła „tyle kosztują?”


Zastanawialiście się nad tym?


   Kiedy widzisz ceny biżuterii z żywicy, deski do krojenia czy kubka wykonanego z gliny (produktów stworzonych przez człowieka a nie maszynę) zastanawiasz się pewnie: „Czy nie jest ona przesadzona?”


   Zanim zaczęłam swoją „przygodę” z moją mikro firmą, miałam średnie pojęcie o podatkach, czy kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. Wiedziałam, że twórca musi płacić ZUS, opłacać VAT, ale nie zastanawiałam się nad innymi kosztami, które szybko zaczęły się rozrastać jak jakiś chwast.


   Przede wszystkim PRĄD! Następnie narzędzia, o których istnieniu nie miałam pojęcia. Do tego wszystkiego, co chwilę trzeba wymieniać papiery ścierne, wiertełka, frezy, rękawiczki itp. Dalej opłaty za księgowość, stronę internetową, która ma swoją cenę za utrzymanie. No i te magiczne 23% od każdego sprzedanego produktu dla naszego urzędu skarbowego. Normalnie szok na starcie! No, ale myślę sobie: „Ludzie jakoś dają rade, przecież funkcjonuje wiele firm, jakoś to będzie.” Zaczęło się typowo jak dla jednoosobowej działalności gospodarczej – wkładanie pieniędzy w firmę bez zwrotu. Wzięłam to pod uwagę i nie przestawałam robić nawet, gdy było ciężko. Niestety szybko nadszedł drugi szok: „Ale to drogie, za taki plastik?”


W ogóle to nie plastik, tylko żywica, ale to taki mały szczegół jak np.: drzewo i drewno.  ;)


   Pozwólcie, że przedstawię wam proces produkcji jednego z naszych produktów. Wybierzmy pamięć USB z uwagi na chyba najczęstszą spekulację jej ceny.


Leśny pendrive z drewna i żywicy.


   Do jego stworzenia potrzebujemy przede wszystkim ładnego kawałka drewna, który musimy przygotować pod zatyczkę (wyciąć, zeszlifować i nadać podstawowy kształt). Do tego potrzebne są odpowiednie maszyny. Kolejnym procesem jest wylanie żywicy epoksydowej. Aby ją wyrobić potrzebujemy kubeczków, patyczków do mieszania, jednorazowych rękawiczek i strojów ochronnych i co najważniejsze - odpowiedniej maski z filtrami.


Tutaj dodam, że żywica, którą używamy stygnie w temperaturze powyżej 23 stopni przez 7 dni.


Wylewamy pierwszą warstwę żywicy, przyklejamy drewienko i podłoże JUŻ JEST. Teraz dość precyzyjny i pracochłonny etap – układanie kompozycji leśnej. Wszystkie roślinki, które używamy do projektów, sami zbieramy i suszymy. Musieliśmy poznać różne techniki suszenia, dowiedzieć się, o jakich porach najlepiej zbierać materiały, aby po tym procesie wyglądał jak najbardziej naturalnie.


Ułożone i przyklejone? To teraz ZALEWANIE całości. Po kilku dniach wyciągamy gotową kompozycję i zaczynamy nadawać mu ostateczny kształt: Szlifowanie, szlifowanie i szlifowanie. Do tego używamy najczęściej około 6 papierów ściernych o różnych gradacjach.


Następnie odcinamy i najtrudniejsze - tworzymy zatyczkę, oraz przyklejamy pendrive do obudowy z drewna i żywicy.


Na koniec polerowanie całości specjalną pastą polerską.


Gotowy produkt fotografujemy, kadrujemy i umieszczamy w naszym sklepie internetowym.


Aby produkt zobaczyło szersze grono odbiorców, musimy go wypromować. Głownie w mediach społecznościowych.


Poza NIE niską ceną żywicy, drewna, produktów, które są potrzebne do obróbki naszych prac, mamy jeszcze koszty związane z prowadzeniem działalności, opłaty za reklamę czy utrzymanie sklepu internetowego.


    Niestety, ale większość z nas patrząc na cenę rękodzieła, w świecie gdzie jesteśmy zasypywani tanimi produktami z masowej produkcji, nie zastanawia się ile tam zostało poświęcone pracy i ile z tej ceny trafia do twórcy. Widząc naszyjnik za 200 zł, deskę do krojenia za 150 zł, czy kubek ceramiczny za 100 zł, pamiętaj, że kryje się za nimi indywidualna historia, która nadaje charakter przedmiotowi. Metody pracy są różne, więc wiedza, którą twórca musiał nabyć, kształtuje styl i zapewnia oryginalność. Rękodzieło to produkt luksusowy. Każdy jest inny, więc niepowtarzalny. Kupujesz nie tylko rzecz materialną, ale również i intencję, którą autor przekazał tworząc. To produkt, którego nie kupisz wszędzie i jest zrobiony w indywidualny sposób.


Cały proces produkcji można również obejrzeć na naszym kanale na YouTube. <--Kliknij i Subskrybuj

Film - Pendrive Las