Żywica epoksydowa, zwana także płynnym szkłem, jest wartościowym surowcem pochodzenia syntetycznego, który znajduje zastosowanie m.in. w jubilerstwie. Ten krystalicznie bezbarwny i odporny na działanie promieni słonecznych materiał pozwala zachować ulotność kwiatów, liści i innych naturalnych komponentów biżuterii. To właśnie dzięki niej powstają niepowtarzalne rzemieślnicze ozdoby inspirowane naturą. Co decyduje o ich cenie i na jaki koszt trzeba się przygotować, chcąc zakupić tego rodzaju biżuterię?

Co wpływa na cenę biżuterii z żywicy?

Wykonanie dowolnego rodzaju biżuterii z żywicy wymaga nie lada precyzji i cierpliwości. Niejednokrotnie cały proces zajmuje nawet kilka dni. W pierwszej kolejności musi powstać autorski projekt, który następnie realizowany jest w kilku etapach. Gdy wiadomo już, jaki obiekt zostanie zalany żywicą, trzeba znaleźć go w przyrodzie i odpowiednio przygotować. W żywicy zatopić można różne drobne kwiaty (np. wrzosy, bratki), ich płatki lub liście, niewielkie muszle, bursztyny, fragmenty dmuchawca, leśnego mchu czy drewna. Jak widzimy już same przygotowania zajmują sporo wysiłku, nie mówiąc o etapie zalewania obiektu żywicą. Na koniec ozdoba jest polerowana i szlifowana, po czym łączy się ją z pozostałymi elementami biżuterii.

To właśnie ilość pracy, którą rzemieślnik musi włożyć w ręczne wykonanie naszyjnika czy pierścionka z żywicy, w największym stopniu wpływa na jej cenę. Cena zależy również od wielkości i kształtu ozdoby oraz od ilości i rodzaju użytych materiałów. Jeśli w biżuterii, poza ozdobą z żywicy, znajdują się elementy srebrne lub tytanowe, taki produkt będzie znacznie droższy. Jeszcze więcej zapłacimy za biżuterię, w której wykorzystane zostaną kamienie szlachetne i za produkty wykonane na specjalne zamówienie, grawerowane lub w inny sposób personalizowane.

Ceny rynkowe rzemieślniczej biżuterii z żywicy

Kupując biżuterię z żywicy, możemy mieć pewność unikatowości projektu. Podobnie jak w naturze nie ma dwóch jednakowych kwiatów, liści czy muszli, wśród obiektów biżuteryjnych z żywicy nie znajdziemy identycznych wzorów. Każdy z nich jest wyjątkowy. Jedynym, co je łączy, jest obecność, pięknie odbijającej i załamującej promienie słoneczne, żywicy epoksydowej. Ceny pojedynczych sztuk biżuterii z żywicy wahają się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ceny pierścionków z zatopionymi w żywicy fragmentami roślin zaczynają się od 80 zł. Z nieco większym wydatkiem trzeba się liczyć, zakupując żywiczny wisiorek czy bransoletkę (100-150 zł). Ceny naszyjników, które wymagają użycia sporej ilości dodatkowych materiałów, mogą sięgać nawet 300-400 zł w zależności od stopnia skomplikowania projektu i wielkości samego naszyjnika.