Coraz popularniejsza idea Zero Waste z roku na rok zadomowia się w kolejnych dziedzinach naszego życia. Z jej przesłania efektywnie korzysta coraz więcej osób na całym świecie, co przekłada się na rewolucję w przemyśle oraz sztuce użytkowej. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się ekologicznym trendom w produkcji biżuterii. Zapraszamy do lektury.

Ekologiczna biżuteria – piękno z odzysku

Biżuteria jest ozdobą znaną i cenioną od wieków. Doczekaliśmy czasów, w których obok blasku złota i szlachetnych kamieni zaczyna liczyć się coś więcej. Wraz ze wzrostem ekologicznej świadomości wśród producentów biżuterii oraz samych użytkowników, pojawiają się zmiany w technikach wytwórczych i zaskakujące innowacje w doborze materiałów. Świetnym przykładem jest handmade, czyli między innymi ręcznie robione pierścionki, kolczyki, bransoletki czy naszyjniki. Bardzo często są to ozdoby szyte z filcu, wyplatane ze sznurków lub drutów, ale nie tylko. Kreatywność twórców rękodzieła zdobywa uznanie osób ceniących sobie oryginalność, wyjątkowość oraz niepowtarzalność.

Prawdziwym przełomem w dziejach rękodzieła okazało się wykorzystanie przez projektantów i twórców biżuterii surowców z recyklingu, np. plastikowych butelek lub tektury falistej. Kolejnym hitem okazała się biżuteria wytworzona z odpadków w postaci zawleczek od puszek po napojach, kapsli od piwa. Wielu artystów zainspirowała idea tak zwanego upcyklingu, czyli wykorzystania niepotrzebnych lub uszkodzonych przedmiotów do stworzenia czegoś nowego.

Drewno i żywica w towarzystwie

Połączenie roślin, muszli, elementów pozostałych po mechanizmach zegarka oraz srebra, drewna i żywicy epoksydowej pozwala na stworzenie piękna w postaci różnorodnych form, kolorów i kreatywnych stylizacji. Czy biżuteria z zatopionymi roślinami to jest trend ekologiczny? Jak najbardziej. Znajdziemy tutaj to, co naturalne, połączone z syntetycznym materiałem. Oszczędność polega na mniejszym zużyciu kruszców i minerałów, jakie często wykorzystywane są w jubilerstwie. To biżuteria z głębokim przesłaniem. Zatopione w epoksydzie morskie i górskie krajobrazy, owoce natury takie jak drewno, muszle, szyszki, żołędzie oraz kwiaty, liście i mchy nie pozwalają zapomnieć jaka cudowna jest nasza planeta. Tło artystycznych kreacji wykonane jest z żywicy epoksydowej. Zatopione w niej rozmaitości przypominają nam o próbach naprawy środowiska, np. recyklingu plastiku i innych materiałów syntetycznych, wykorzystywanych w przemyśle.