DREWNO ma TYSIĄCE zastosowań. Od wieków jest surowcem odnawialnym.

    Kamienie i gałęzie to prawdopodobnie pierwsze narzędzia, jakimi posługiwali się człowiekowate. Minęły tysiące lat i dalej drewno i kamienie obracają się wokół nas. W domach, ogrodach drewniane meble zachwycają swoim stylem, im bardziej finezyjny kształt tym większy prestiż. Zwykłe drewno, choć piękne, ciągle zyskuje nową konkurencje - metal, plastik, czy płyta wiórowa z okleiną.

Odpowiedzią na nowoczesność może być OBRZĘK!

    Zastanawiałeś się kiedyś, czym są te „bulwy” dające się zauważyć czasami na drzewach? Jakby jakaś narośl, jak na ludzkim ciele, wyskoczyła wkoło pnia. Jakby coś tam miało wyrosnąć, ale się nie udało. Pod pokrywającą ją korą dzieje się jeszcze więcej ciekawych rzeczy. CZECZOTA, bo o niej mowa - to nic innego jak niegroźna narośl spowodowana najczęściej jakimś czynnikiem zewnętrznym. Jej piękno przechodzi już nie tylko przez ręce stolarzy, naturalnie i szybciutko przenikła także do warsztatów rękodzielników.

U NAS W SKLEPIE MOŻESZ ZOBACZYĆ:

Naszyjniki z drewna i żywicy; Kule z czeczotą i niezapominajkami; Kolczyki z czeczoty i żywicy; Pamięć USB z zabudową z czeczoty i pięknej kolorowej żywicy.


Czym jest CZECZOTA?

Drewno czeczoty jest materiałem, powstającym w wyniku obrzęku pnia, który spowodowany jest bodźcami zewnętrznymi różnego rodzaju. Nie jest to groźna choroba, ale często przypomina bezlitosnego raka.

W skutek działania owadów, bakterii, grzybów bądź uszkodzeń mechanicznych, czy w skutek intensywnego wzrostu pąków śpiących tworzą się zgrubienia pni drzew, wybrzuszenia i narośle, często krągłego kształtu. Sprawiają one, że rysunek słojów i układ włókien drewna ulegają znacznej zmianie. Występują tam ciemniejsze żyłki wrośniętej kory. To wszystko układa się w różnorodne, cieszące oko wzory. Zawijasy, zdeformowane kręgi, wystające szpice jak na kosmicznym głazie formującym się poprzez liczne zderzenia z innymi mu podobnymi.
Patrząc na nią, fantazja zaczyna swoją drogę i pomaga tworzyć niespotykane naszyjniki, kolczyki, bransoletki, czy też Pendrive’y z czeczotą.

Na jakich gatunkach drzew występuje najczęściej i do czego jest wykorzystywane drewno czeczoty?

Czeczotowatość dotyczy wielu gatunków drzew. Występuje przeważnie na liściastych (głównie na brzozie, topoli, dębie, orzechu, jesionie czy jaworze)

Obrzęki na brzozie i jaworze, które powstają latami, wykorzystywane są do produkcji oklein. Cieniutkie forniry starannie wycinane są by upiększać szafki nocne, kredensy, szafy.

Projektuje się z niej również stoły, długopisy, figurki itp.

W naszej pracowni - Projekt Żywica - czeczota wykorzystywana jest głównie do tworzenia biżuterii. Jej przepiękna budowa w połączeniu z żywicą pozwala nam na kreacje ciekawszych projektów.

Losowo wystające szpice po oczyszczeniu z ochraniającej kory, oblane kolorową żywicą idealnie imitują kosmiczny, ziemski czy podwodny skalisty krajobraz.

Czeczota jest stosunkowo miękkim materiałem, co dodatkowo utrudnia prace szlifierskie. Wymaga więcej precyzji niż przy zwykłym drewnie. Wystarczy mocniej docisnąć i znika w mgnieniu oka pod ściernym krążkiem.

Dlatego dbamy o to by nasza biżuteria z drewna i żywicy oraz pendrive’y, były odpowiednio potraktowane.

Najpierw drewno malujemy żywicą, by nie tworzyły się niepożądane bąbelki podczas zalewania w formie. Po wycięciu kształtu, szlifowaniu i polerowaniu, odsłonięte części drewna impregnujemy kilkukrotnie naturalnym olejem Tungowym. Olej uwydatnia piękno budowy drewna oraz zapewnia powłokę ochronną. Końcowym etapem, tuż przed ułożeniem produktu na welurowej gąbce w kartoniku, przed samą wysyłką do klienta, jest przetarcie go szmatką ze specjalnym woskiem, który zapewni ostateczną ochronę.

Niefortunny los, który dotknął gdzieś, jakieś drzewo, sprawił mu zwykły obrzęk. Dla niego normalne gojenie rany po życiowej potyczce. Dla nas - cudne wzory, których żal by było nie wykorzystać.